A felelős műszaki vezetés feladatai

 

A felelős műszaki vezetés végzése: az építési munkaterületen végzett építés-szerelési munkát a vállalkozó (alvállalkozó) kivitelező építési szerződésében vállalt építőipari kivitelezési tevékenységnek vagy meghatározott részének irányítására terjed ki.

 

A felelős műszaki vezetés nem szükséges az építmények olyan jellegű felújítási, helyreállítási, átalakítási vagy korszerűsítési tevékenységének végzésénél melynek során:

• az építmény tartószerkezeti rendszere nem változik meg, vagy
• az építmény tartószerkezetének teherbíró képességét befolyásoló olyan mértékű teherváltozás – írásos szakértői véleménnyel igazoltan – nem következik be, amely a tartószerkezet megerősítését, elbontását, megváltoztatását tenné szükségessé, továbbá
• ha az égéstermék elvezetésére szolgáló bármilyen szerkezetű égéstermék elvezető berendezés építésére nem kerül sor
• ha az építmény homlokzatának megváltoztatása (kivéve a védett építményeket) nem jár együtt annak teherhordó szerkezeti megváltoztatásával.

 

Ezen munkáknál felelős műszaki vezető nem szükséges (de a megfelelő minőség betartása miatt ajánlott).

A felelős műszaki vezetés része ellenőrizni az építési-szerelési munkára vonatkozó jogszabályok (szakmai és minőségi követelmények), munkavédelmi, tűzvédelmi, környezetvédelmi, műemlékvédelmi, természetvédelmi, közegészségügyi és más kötelező hatósági előírások továbbá az építésügyi hatósági (létesítési) engedélyek betartását és betartatását.

A felelős műszaki vezetés része az építési napló vezetése, ellenőrzése, ha erre a kivitelezőtől megbízást kapott és az építőipari kivitelezői folyamat szakszerű megszervezése.

A felelős műszaki vezetés feladatköréhez tartozik a kitűzés helyességének és egyéb vizsgálatok meglétének ellenőrzése; elvégzi (elvégezteti) a minőségi vizsgálatokat és mintavételeket; az azonnali intézkedést igénylő építés-szerelési feladatokat meghatározza és elvégzi. A felelős műszaki vezetés során a tevékenységet végző vezető a kivitelezési tervektől eltérő, nem építési (létesítési) engedélyköteles építést az építési naplóban feltünteti.

A felelős műszaki vezetés befejeztével (az építési kivitelezési tevékenység befejezésekor) a felelős műszaki vezető az építési napló alapján kitölti a hulladék nyilvántartó lapot és átadja az építtetőnek. Az építmény használatbavételi (fennmaradási) engedélyezéshez (bejelentéshez) a felelős műszaki vezetőnek a szakterületére vonatkozóan nyilatkozatot tesz.

A felelős műszaki vezetés befejezéseként a felelős műszaki vezető részt vesz és közreműködik az átadás-átvételi eljárásban és a használatbavételi engedélyezési eljárásban, ezzel kapcsolatos nyilatkozatokat megteszi; az alvállalkozók teljesítését leigazolja, és azt számukra megküldi.